Skip to content →

Kupno gruntu pod budowę

Urządzając budowę mieszkania, pierwszym detalem podjętego w tym zakresie działania będzie na pewno odnalezienie odpowiedniej działki. W tym czasie powstaje dylemat, jakiej wielkości ma to być kawałek ziemi – ta o niedużych rozmiarach będzie na pewno mniejszym wydatkiem finansowym, jednak inne kwestie wskazują, że posiadanie obszernej nieruchomości pod budowę ma wiele zalet.

W głównej mierze nie będziemy ograniczeni wielkością obiektu mieszkalnego, jaki będziemy konstruować – należy wziąć również pod uwagę rozbudowę domu w przyszłości. Też sprawa dobudowania budynków gospodarczych czy garażu też będzie niemożliwa przy działce nadmiernie małej.
Czasem zdarzają się działki o relatywnie ogromnej powierzchni całkowitej, niemniej jednak o kształcie prostokąta niezmiernie wydłużonego, tak, że działka najzwyczajniej w świecie jest nadzwyczaj wąska. Jest to nieprzydatne, bowiem będzie mnóstwo trudniej zbudować na takiej działce dom, urządzić w ogóle potem taką działkę.

Nie powinna ona więc posiadać mniejszej wielkości niż 20 metrów, powinniśmy bo wziąć pod uwagę przepisy, zgodnie z jakimi odległość ściany domu od granicy działki powinna wynosić nie mniej niż 4 metry (jeśli ściana posiada otwory okienne czy też drzwiowe).
Jak niedrogo postawić lokal mieszkalny?
Budowa własnego domu to znacząca inwestycja, wskutek tego nie każdego stać na taki komfort, nawet przy założeniu, że część inwestycji wolno zrealizować po wzięciu kredytu bankowego hipotecznego. Jednak dom o podobnej wielkości można zbudować też względnie niższym kosztem, przy zastosowaniu paru podstawowych sposobów na niedrogie budowanie.
Na początku działka – zamiast kupować obszar pod budowę w modnej okolicy, gdzie ceny działek są niejednokrotnie zawrotne, można odszukać działkę położoną dalej od miasta, o statusie rolniczym i wystąpić o warunki zabudowy siedliskowej. Następna oszczędność to budowa domu bez jego podpiwniczenia i bez ulokowania garażu w bryle obiektu.

Często okazuje się albowiem, że wykonanie podpiwniczenia ma prawo podwyższyć koszt samej budowy domu nawet do 30 procent. Kolejna kwestia to wykonanie większości prac budowlanych metodą tak oznaczaną gospodarską, to właśnie dzięki temu pełny koszt robocizny przy budowie może zamknąć się kwotą 30 tysięcy złotych, przy założeniu, że powierzchnia budowanego domu nie naruszy 100 metrów kwadratowych przestrzeni. Wykonujemy dach o prostej konstrukcji oraz pokrywamy go blachodachówką.

Published in Dom

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *