Skip to content →

Nieśmiałość – jak się jej pozbyc?

Bycie nieśmiałym w obecnych czasach jest bardzo trudne. Wszędzie wymaga się by być jak najbardziej przebojowym, wygłaszać prezentacje przed innymi ludźmi, być odpornym na nagłe zmiany sytuacji. Dla niektórych to bardzo trudne. Nieśmiałość jest również bardzo dużą przeszkodą przy zawieraniu nowych znajomości. Jak więc pokonać ją i dać sobie szanse na poznanie tego idealnego partnera?

  1. Najważniejsze jest określenie, w jakich momentach tracimy nad sobą panowanie. Czy przerażenie bierze górę w momencie kiedy ktoś się do nas odezwie? Czy może to tylko strach przed nawiązaniem rozmowy i odrzuceniem przez drugą osobę. Zastanawiając się nad tym, łatwo dojść do wniosku że śmiałość tracimy tylko w niektórych sytuacjach. To właśnie nad tymi sytuacjami trzeba popracować. I tu główny punkt: Nie można unikać tych sytuacji, tylko stawić im czoła. Tylko tak uda się wygrać z nieśmiałością.
  2. Dużą rolę w procesie walki z nieśmiałością odgrywa wyobraźnia. Warto wyobrazić sobie siebie jako osobę śmiałą, pełną energii, otwartą. W takim stanie należy przeprowadzić symulację stresujących sytuacji i przeprowadzić np. pierwszą rozmowę z nowo poznaną dziewczyną w swojej głowie w taki sposób, ja chciałoby się zrobić to na żywo. Jest to o tyle ważny krok, że po wykonaniu go kilka razy można nabrać nawyku, który pomoże nam zrobić pierwszy krok w normalnej konwersacji. A później już z górki.
  3. Nauka nawiązywania pierwszego kontaktu – jeśli głównym problemem jest to, jak nawiązać z kimś rozmowę, to jest na to proste ćwiczenie. Będąc w sklepie, czy spotykając sąsiadów, warto odezwać się i spytać o cokolwiek, nawet tak błahego jak „Przepraszam, która jest godzina?”. Po pewnym czasie czynność ta przestanie być trudnością. Wtedy można pójść o krok dalej i np. będąc w sklepie powiedzieć kasjerce, że ma ładny uśmiech i pożyczyć miłego dnia. Będąc na imprezie można spróbować wychwycić drugą nieśmiałą osobę (najpewniej stoi pod ścianą) i do niej podejść, uśmiechnąć się i zagadać.
  4. Nie warto porównywać się do innych. Niektórzy są w czymś lepsi, niektórzy gorsi. Najważniejsze w tym wszystkim, by nie naśladować osób pewnych siebie, tylko robić wszystko po swojemu, żeby nie zatracić własnej wartości. Warto też spojrzeć na to, że nie da się być idealnym i osoby, które nie mają problemu z zagadywaniem do innych, mogą mieć dużo trudności z rzeczami, które nam przychodzą z łatwością.
  5. Nieśmiałym osobom zazwyczaj towarzyszy wrażenie, że wszyscy ich obserwują i tylko czekają na miejsce w którym popełnią błąd. Otóż nie, nie ma co przeinterpretowywać sytuacji, większość spojrzeń jest całkowicie normalnych i mogą zdarzyć się każdemu. Będąc w temacie obsesyjnych myśli, warto także nadmienić, ze nie wolno cały czas rozmyślać nad tym, że za chwile się skompromitujemy, gdyż… wtedy na pewno się to stanie, a w dodatku wszelkie podejmowane ruchy staną się sztywne i sztuczne.
  6. Żeby pokonać nieśmiałość, trzeba wyjść z strefy komfortu i podjąć ryzyko. Przy poznawaniu nowych osób warto zapamiętać jedną ważną zasadę, że nie ma się nic do stracenia, a można zyskać naprawdę dużo.

Published in Rozrywka

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *